AI dnes a zítra

Jan Řezáč

-

20.5.25

-

čtení na 7 minut

Nejde jen o to, co děláte, ale i jak to děláte.

Poslední 3 roky se postupně šíří AI modely napříč firmami. Pojďme si povídat.

1️⃣ Co se děje ve světě generativního AI,

2️⃣ co to znamená pro nás dnes

3️⃣ a co to znamená v budoucnu.

Statistika Ramp Economics Lab říká, že 40 % amerických firem si dnes platí některý z generativních AI modelů.

Z tabulky vidíte, že některý z modelů reálně znamená ChatGPT.

Generativní AI rozhodně není jen ChatGPT. V House of Řezáč měsíčně utrácíme na člověka mezi jedním a deseti tisíci korun za různé AI nástroje podle jeho pozice. Za specialisty logicky víc než za manažery.

Proč to děláme? Generativní AI už dnes zvyšuje produktivitu. A zároveň demotivuje lidi, takže s nimi musíte lépe emočně pracovat.

Nepočítejte s tím, že AI lidi nahradí. Počítejte s tím, že se stávajícími lidmi uděláte víc práce.

Utrácíme v House of Řezáč za AI slušné kačky. Vy možná také. Jsme v tom spíše výjimka.

Podle odhadů Sequoia Capital dnes chybí v obratu AI firem 600 miliard dolarů ročně, které někdo dotuje zvenku.

600 miliard dolarů. To je poměrně hodně peněz i pro americká VCčka. Obzvláště ve chvíli, kdy Čína dodává kvalitativně srovnatelné modely o pár měsíců později. Ta bublina jednou splaskne.

Podle skupiny technooptimistů OpenAI vsází na absolutní dominanci tím, že vytvoří obecnou umělou inteligenci.

Když se tento scénář OpenAI nepovede, tak můžeme očekávat spíše praskající bublinu a následně dominanci čínských modelů, které jsou řádově levnější.

Report State of AI: China

Nevěříte?

„Čína není v AI pozadu."

„50 % nejlepších AI výzkumníků světa je v Číně."

„Tohle je dlouhodobý závod, nejde o kvartální výsledky."

Tohle řekl o Číně Jensen Huang v interview 30. 4. 2025. Pokud si generál NVIDIA nemyslí, že je Čína pozadu, pak pravděpodobně zas tak moc není. Tedy kromě hajpu.

Aktuální AI modely v sobě mají řadu biasů. Čínské si s vámi nepopovídají o komunistických masakrech. Americké jsou pro změnu rasistické a stereotypní. Současnými modely nechcete řídit stát nebo učit budoucí generace.

Zároveň jsou dostatečně dobré na hromadu byznysových úloh.

Podle Simona Wardleyho nebude ve světě generativních AI modelů dalších 5-7 let jasný vítěz. Simon je pro mě v předpovídání důvěryhodný, protože předpověděl aktuální nástup generativního AI a konverzačního programování už v roce 2014. A zdaleka to není jediná předpověď, co mu vyšla.

Co to pro nás znamená dnes?

1️⃣ Postupně rekvalifikujeme lidi, aby byli schopni využívat generativní AI na maximum. Nemáme programátory. Řešíme kompetence, které potřebují normální lidi v kancelářských profesích.

Crawling, scraping, hluboký výzkum, prompt-engineering, RAG, fine-tuning, automatizace úkolů, využívání API, MCP a různorodých AI nástrojů.

Relevantní kompetence se postupně mění a vyvíjí. Investujeme do toho hromadu času. Učíme to marketéry a v budoucnu i další profese.

2️⃣ Nedržíme se žádného nástroje příliš těsně. Je nová verze Gemini lepší než ChatGPT? Dáme si to vědět a přejdeme. Objeví se nový nástroj na výzkum? Šetří čas? Zvyšuje kvalitu? Zahodíme ten původní a přejdeme. Naše loayalita k nástrojům je nulová. Vše si platíme měsíčně.

3️⃣ Nezavíráme se čínským modelům. Nevěříte čínským AI labům? A věříte těm americkým? A mohu se zeptat… proč? Obzvlášť ve světě Muska s Trumpem.

Čínské modely mají biasy. Americké modely mají biasy. Všechny nástroje sbírají vaše osobní data. Část sbírá i data, která do nich zadáváte.

Jestli generujete cold-emaily v DeepSeeku nebo ChatGPT… je pravděpodobně docela jedno. Zároveň tam nechcete sypat osobní nebo citlivé údaje. Tedy pokud si nerozběháte sami svůj open-source model.

Co to znamená v budoucnu?

Moje spekulace je následující:

1️⃣ Generativní AI budeme zároveň používat všichni. Zcela změní pracovní postupy. Nikdo se mu nevyhne.

2️⃣ OpenAI nezvládne vytvořit AGI, protože inteligence a vědomí jsou zcela rozdílné věci. AI bublina finančně splaskne. Spousta investorů bude nějakou dobu smutná.

3️⃣ Vyhrají levné open-source modely, které si firmy přizpůsobí pro svoje potřeby. AI přestane být vidět a stane se nedílnou součástí naší civilizační infrastruktury. Na aktuální boom budeme vzpomínat podobně jako na rozvoj internetu v devadesátkách. Taky dnes neřešíte internet. Prostě je úplně všude.

Co to znamená pro vás?

Na trhu práce jste řádově cennější, pokud

1️⃣ máte ekosystém AI nástrojů,

2️⃣ (polo)automatizujete svoji práci.

Protože toho prostě zvládnete víc.

Nedivil bych se, kdyby progresivnější organizace začaly na pracovních pohovorech řešit vaše JSON blueprinty automatizací a AI kompetence typu prompt-engineering.

Nejde jen o to, co děláte, ale i jak to děláte.

„Chcete víc lidí? Nejdřív mi prokažte, že to nezvládnete pomocí AI.“
– Tobi Lütke, CEO of Shopify (parafráze)

Čtení na víkend

The Generative AI Con

Novinář Ed Zitron se kriticky zamýšlí nad stavem AI odvětví.

Nejpokročilejší AI trénink pro marketéry v ČR

Začněte pracovat s pokročilými scénáři, které vám dají do rukou zcela nové možnosti pro marketingovou komunikaci. Prakticky. Bez programování.